Jak stworzyć kampanię reklamową?

Utworzone przez Dominika Bednarska, Zmodyfikowano dnia Tue, 14 May 2024 o 02:20 PM wg Dominika Bednarska

Jeśli już wykonałeś/aś wszystkie kroki opisane w naszym artykule: Wstęp do Facebooka, kolejnym będzie przygotowanie i uruchomienie pierwszej kampanii reklamowej ;-) 


Zanim przejdziesz do działania, upewnij się, że skonfigurowałeś/aś metody płatności: 
https://business.facebook.com/billing_hub/payment_settings/
(wszelkie informacje na temat rozliczania z FB znajdziesz w tej zakładce)


Słowem wstępu, na strukturę kampanii reklamowej składa się kilka elementów - zgodnie z poniższą grafiką:

Informacyjnie: ilości podane na grafice są przykładowe


Kampania reklamowa: tutaj określasz cel biznesowy i sposób dalszej konfiguracji.


Zestaw reklam: na tym etapie definiujesz target, czyli daną grupę odbiorców, której będą wyświetlały się Twoje reklamy. Zestawy to grupy reklam, dla których ustawienia dotyczące budżetu i harmonogramu emisji kampanii są takie same.


Każdy z targetów określasz osobno w oparciu o konkretne cechy: płeć, wiek, lokalizacja, zainteresowania, zachowania (zależnie od wybranego sposobu konfiguracji, co omówiliśmy w dalszej części artykułu).


W kampanii warto stworzyć od 2 do 4 zestawów (jeśli są to Twoje pierwsze reklamy). W późniejszym etapie, kiedy Twój zestaw danych będzie już zoptymalizowany, warto podczas testów sprawdzać różne grupy odbiorców. 


Dzięki utworzeniu 4+ targetów będziesz w stanie przetestować o wiele więcej nisz, co pozwoli na zebranie większej ilości danych do analizy.  


Reklama: czyli post reklamowy wyświetlany użytkownikom na platformie Facebook, który będzie zawierał przygotowany przez Ciebie opis i kreację reklamową (albo pojedynczy baner i/lub wideo albo tzw. karuzelę - kilka zdjęć/wideo obok siebie w ramach jednego postu).


Nie musisz dla każdego kolejnego targetu tworzyć zupełnie nowych grafik/wideo. Wystarczy stworzyć kilka unikalnych projektów i dodać je w każdym z zestawów. To umożliwi Ci zbadanie reakcji poszczególnych grup odbiorców i wyłonienie tych, które najlepiej konwertują - a gdy już to ustalisz, będziesz mógł/mogła analizować, które z tych kreacji w ramach danego zestawu warto dalej optymalizować.


Najbardziej angażującymi treściami dla użytkownika aktualnie są filmy. Meta też chętniej je promuje, ponieważ im również zależy na utrzymaniu uwagi użytkownika na platformie jak najdłużej.


Polecamy, aby w jednym zestawie dodać minimum 2, optymalnie 3 kreacje. 


________________________________________________________________


Jak stworzyć kampanię reklamową?Przejdź do Menadżera reklamhttps://adsmanager.facebook.com/adsmanager/ i w tym miejscu wybierz opcję "Utwórz" (1). Pozostań w zakładce zasugerowanej przez FB (2).Cel kampanii: oczywiście dobierzesz go pod własne potrzeby i ustaloną strategię, ale sugerujemy, by wybierać "Sprzedaż" - cel nastawiony na zwiększenie konwersji w sklepie.W kolejnym kroku wybierasz sposób konfiguracji kampanii. Do wyboru są dwie opcje: Advantage+ i ręczna konfiguracja. • Advantage+ ❔

Pozwala zautomatyzować cały proces tworzenia kampanii - decydując się na tę opcję oddajesz algorytmowi FB kontrolę nad swoją kampanią. Masz też pośredni wpływ na to, w jaki sposób i w jakim zakresie FB wprowadza optymalizacje. 


Dla osób początkujących polecamy opcję ręcznej konfiguracji. 

Opcję Advantage+ polecamy testować w późniejszym okresie, gdy pixel/zestaw danych będą już odpowiednio zoptymalizowane. 


 • Ręczna konfiguracja ❔

Zyskujesz dostęp do wszystkich ustawień, dzięki czemu konfigurujesz kampanię dokładnie tak, jak potrzebujesz. Samodzielnie decydujesz o wprowadzaniu optymalizacji i dokonujesz zmian.
I. KAMPANIA Z WYBOREM KONFIGURACJI ADVANTAGE+1. Nazwa kampanii: najlepiej usunąć domyślny tekst i określić, jakiego dokładnie produktu dotyczy reklama. Szczególnie później, gdy zaczniesz stopniowo uruchamiać kolejne reklamy dla nowych produktów i analizować poszczególne z nich, takie uporządkowanie widoku będzie przydatne.


2. Kategorie reklam: dotyczy to tylko reklam szczególnego rodzaju (kredyty, nieruchomości, oferty pracy, polityka) i nie obejmuje Twojego sklepu online. Tej rubryki nie trzeba uzupełniać. 3. Konwersja: 

 • Lokalizacja konwersji - pozostaw domyślną opcję "Witryna internetowa".

 • Pixel - upewnij się, że wybrany jest ten, który podpięto do sklepu (jego numer ID jest w ustawieniach integracji: https://app.takedrop.pl/integrations/view/7).


4. Lokalizacja odbiorców: w razie potrzeby usuń domyślną lokalizację (Stany Zjednoczone) i dodaj właściwą, w której mają być wyświetlane Twoje reklamy (zależnie od rynku na jakim się koncentrujesz).


*W odróżnieniu od ręcznej konfiguracji nie można tutaj: wskazać dokładnych grup targetów (po zainteresowaniach, zachowaniach, danych demograficznych), dodać wykluczeń, określić wieku (jest to automatycznie ustawione na wiek +18, a w niektórych krajach +21) czy płci odbiorców. Więcej informacji znajdziesz w artykule FB: https://www.facebook.com/business/help/1153577308409919?id=18585507211115955. Budżet i harmonogram: masz do wyboru dwie opcje, czyli budżet dzienny lub całkowity. Polecamy, by zostawić domyślnie wybrany budżet dzienny


 • Wartość budżetu dziennego - łączna wartość będzie stanowiła ~Twój dzienny wydatek za puszczone reklamy.


 • Data rozpoczęcia - najlepiej ją wyznaczyć na 1-2 dni w przód. Dzięki temu FB będzie mógł zweryfikować i zaakceptować Twoje reklamy. W innym przypadku, jeśli kampania byłaby stworzona i wypuszczona w tym samym czasie, wyświetlanie mogłoby zostać wstrzymane. Dodatkowo nową kampanię warto uruchomić z początkiem tygodnia, nie w sobotę/niedzielę (odnotowuje się niższą aktywność online użytkowników).


 • Godzina rozpoczęcia - wyznaczona na 00:00 umożliwi Ci zebranie pierwszych wyników z pełnej doby.
6. Beneficjent i płatnik: aby dane podstawiły się automatycznie, uzupełnij tę sekcję w ustawieniach konta: https://business.facebook.com/ads/manager/account_settings/


7. Optymalizacja i wyświetlanie: w ustawieniach atrybucji polecamy wybrać opcję zaznaczoną na poniższym zrzucie ekranu.

 


8. Proponowane reklamy: opcjonalnie, jeśli jesteś zainteresowany/a, skorzystaj ze wskazówek FB.


9. Nazwa reklamy: możesz wprowadzić tutaj tytuł grafiki, jaką chcesz tu wykorzystać.


10. Tożsamość: 

 • Strona na Facebooku - czyli Twój fanpage;
 • Konto na Instagramie - jak wyżej.


11. Konfiguracja reklamy: 


 • Pozostaw domyślną opcję "Utwórz reklamę".

 • Źródło materiałów reklamowych - wybierz opcję "Przesyłanie ręczne", a następnie obok włącz "Podgląd reklamy". Pojawi się sekcja z możliwością wgrania odpowiedniej grafiki.

 • Format - wybierz opcję "Pojedynczy obraz lub film"

 • Reklamy w grupie reklam - zapoznaj się z opisem funkcji.

 

12. Materiał reklamowy: dodaj w tym miejscu multimedia i stwórz post reklamowy. Więcej na ten temat w naszym artykule https://takedrop.freshdesk.com/pl/support/solutions/articles/77000514604-reklama-jak-powinna-wygl%C4%85da%C4%87-


13. Miejsce docelowe: pozostaw domyślną opcję "Witryna internetowa" i uzupełnij wyświetlane rubryki witrynie. Dodatki do przeglądarki - zostaw domyślną opcję "Brak".


15. Monitorowanie: zalecamy zaznaczyć opcję "Zdarzenia offline" - więcej informacji na ten temat znajdziesz w artykule FB https://www.facebook.com/business/help/339320669734609?id=565900110447546To wszystko! Mając już skonfigurowaną kampanię możesz teraz powielić stworzony widok Reklamy, czyli kreacji reklamowych - jeśli chcesz wyświetlać i testować łącznie kilka różnych materiałów graficznych (film/baner). 


*Polecamy, aby dodać minimum 2, optymalnie 3 kreacje. 
II. KAMPANIA Z WYBOREM KONFIGURACJI RĘCZNEJNa początku określasz ogólne informacje dotyczące Kampanii - czyli cel i typ.

1. Nazwa kampanii: najlepiej usunąć domyślny tekst i określić, jakiego dokładnie produktu dotyczy kampania. 


2. Kategoria reklam: dotyczy to tylko reklam szczególnego rodzaju (kredyty, nieruchomości, oferty pracy, polityka) i nie obejmuje Twojego sklepu online. Tej rubryki nie trzeba uzupełniać.3. Informacje o kampanii: w tym miejscu decydujesz, czy reklamę uruchomić w formie katalogu. Zalecamy, żeby nie włączać tej opcji (przynajmniej w pierwszych kampaniach) i zostawić domyślnie wybraną reklamę indywidualną. W reklamie katalogowej można dodać obok siebie x kreacji reklamowych, przez co są one znacznie mniejsze - to może powodować obniżone zainteresowanie odbiorców. W reklamie indywidualnej publikowane posty zawierają tylko tylko jeden baner/film - całość jest bardziej czytelna, można w jednym miejscu przedstawić wszystkie korzyści.4. Opcje dodatkowe: a. Test A/B - sugerujemy, aby zostawić tę opcję jako domyślnie niezaznaczoną.b. Optymalizacja budżetu kampanii


 • Wyłączona (typ kampanii ABO - Adset Budget Optimisation)

Każdy zestaw reklam będzie miał swój określony budżet.


 • Włączona (typ kampanii CBO - Campaign Budget Optimisation)


FB decyduje o tym, w jaki sposób rozdzielać budżet pomiędzy zestawami (może się rozkładać nierównomiernie) na podstawie ich bieżących wyników.


*Zgodnie z kursami polecamy, by przynajmniej na początku wybierać typ kampanii ABO.W kolejnym kroku określasz informacje już na temat Zestawów reklam. 

5. W nazwie dla ułatwienia możesz określić grupę docelową, jaką tutaj wybrałeś/aś - aby później sprawniej analizować i porównywać wyniki zestawów.
6. Konwersja:

 • Lokalizacja konwersji - możesz pozostawić domyślne zaznaczenie opcji "Witryna internetowa".
 • Cel wyników - bez zmian.
 • Piksel - upewnij się, że wybrany jest ten, który podpięto do sklepu (jego numer ID jest ustawieniach integracji: https://app.takedrop.pl/integrations/view/7).
 • Zdarzenie konwersji - rekomendujemy wybrać "Zakup".
 • Cel kosztu wyniku - opcjonalne, nie musisz tego uzupełniać.


7. Dynamiczny materiał reklamowy: opcjonalne, więcej dowiesz się w artykule Mety 
https://www.facebook.com/business/help/170372403538781?id=244556379685063


8. Budżet i harmonogram: masz do wyboru dwie opcje, czyli budżet dzienny lub całkowity. Polecamy, by zostawić domyślnie wybrany budżet dzienny


 • Wartość budżetu dziennego - obowiązująca dla jednego zestawu, dla każdego ustalasz ją oddzielnie. Zależnie od ilości zestawów w kampanii, łączna wartość będzie stanowiła Twój dzienny wydatek za puszczone reklamy.


 • Data rozpoczęcia - najlepiej ją wyznaczyć na 1-2 dni w przód. Dzięki temu FB będzie mógł zweryfikować i zaakceptować Twoje reklamy. W innym przypadku, jeśli kampania byłaby stworzona i wypuszczona w tym samym czasie, wyświetlanie mogłoby zostać wstrzymane. Dodatkowo nową kampanię warto uruchomić z początkiem tygodnia, nie w sobotę/niedzielę (odnotowuje się niższą aktywność online użytkowników).


 • Godzina rozpoczęcia - wyznaczona na 00:00 umożliwi Ci zebranie pierwszych wyników z pełnej doby.9. Grupa odbiorców: możesz zostawić domyślnie wprowadzone dane lub zmienić np. wiek (na wyższy), płeć czy lokalizację - zależnie od rodzaju produktu, rynku na jaki sprzedajesz.
Rozwijając opcję "Szczegółowe opcje targetowania" z funkcji Advantage, będziesz mógł/mogła wskazać docelowe grupy odbiorców pasujące do poszczególnych wyników z kategorii: zainteresowania, dane demograficzne i zachowania. Dodasz również wykluczenia, aby Twoje reklamy nie wyświetlały się osobom z konkretnych grup, np. tym, które kiedykolwiek wyrażały zainteresowanie hasłem "Dropshipping".
10. Beneficjent i płatnik: aby dane podstawiły się automatycznie, uzupełnij tę sekcję w ustawieniach konta: https://business.facebook.com/ads/manager/account_settings/


11. Umiejscowienia: możesz skorzystać z zalecenia Mety i zostawić domyślnie zaznaczone "Umiejscowienie Advantage+" lub poprzez "Ręczne umiejscowienia" zdecydować, na jakich dokładnie kanałach ma wyświetlać się Twoja reklama. Polecamy wybór opcji drugiej, która pozwoli Ci na zapoznanie się z sugestiami umiejscowień podanymi przez Metę oraz w razie potrzeby samodzielne odznaczenie poszczególnych pozycji.


W ostatnim kroku edytujesz Reklamę.


12. W nazwie możesz wprowadzić tytuł grafiki jaką chcesz tu wykorzystać.


13. Tożsamość: 

 • Strona na Facebooku - czyli Twój fanpage
 • Konto na Instagramie - jak wyżej.


14. Konfiguracja reklamy: 


 • Pozostaw domyślną opcję "Utwórz reklamę".

 • Źródło materiałów reklamowych - wybierz opcję "Przesyłanie ręczne", a następnie obok włącz "Podgląd reklamy". Pojawi się sekcja z możliwością wgrania odpowiedniej grafiki.

 • Format - wybierz opcję "Pojedynczy obraz lub film".


 • Reklamy w grupie reklam - zapoznaj się z opisem funkcji.15. Materiał reklamowy: dodaj w tym miejscu multimedia i stwórz post reklamowy. Więcej na ten temat w naszym artykule https://takedrop.freshdesk.com/pl/support/solutions/articles/77000514604-reklama-jak-powinna-wygl%C4%85da%C4%87-


*Nie ma konieczności zaznaczania testu A/B, zgodnie z punktem 4.


16. Miejsce docelowe: pozostaw domyślną opcję "Witryna internetowa" i uzupełnij wyświetlane rubryki witrynie. Dodatki do przeglądarki - zostaw domyślną opcję "Brak".


17. Języki i Monitorowanie - tych sekcji nie trzeba wypełniać.


_________________________________________________________________


 • Mając już skonfigurowane wszystkie 3 etapy możesz teraz powielić stworzony widok Reklamy - jeśli w ramach jednego zestawu chcesz wyświetlać i testować łącznie kilka różnych kreacji.


 • Tak stworzony zestaw reklam z 2-3 kreacjami również możesz powielić, aby w kolejnych zestawach podmieniać tylko dane dotyczące grup docelowych.Czy ten artykuł był pomocny?

To wspaniale!

Dziękujemy za opinię

Przepraszamy, że nie udało nam się pomóc!

Dziękujemy za opinię

Daj nam znać, jak możemy ulepszyć ten artykuł!

Wybierz co najmniej jeden powód
Wymagana weryfikacja captcha.

Wysłano opinię

Doceniamy Twój wysiłek i postaramy się naprawić artykuł