Wybór nazwy domeny. Jaka będzie najlepsza?

Utworzone przez Dominika Bednarska, Zmodyfikowano dnia śr, 19 Mar o 12:03 PO POŁUDNIU wg Dominika Bednarska

Domena będzie nazwą Twojego sklepu, a swoją markę zbudujesz właśnie w oparciu o nią. Właśnie dlatego warto poświęcić chwilę, by dokonać właściwego wyboru.


Najważniejszy będzie wybór pomiędzy:


  • domeną uniwersalną, czyli taką, która kojarzy się ze sklepem - np. markecior.pl. To dobry wybór, gdy nie wiesz jeszcze do końca, co będziesz sprzedawać. Ze względu na uniwersalną nazwę możesz rotować dowolnie produktami lub powadzić sklep wielobranżowy;

  • domeną związaną ze sprzedawanym asortymentem, jeśli jesteś zdecydowany na prowadzenie sklepu z konkretnymi artykułami. Wybierając sklep z produktami dla zwierząt, nie nazwiesz go sportsklep.pl, tylko przykładowo sklepreksio.pl. 


Oto kilka najważniejszych wskazówek:

  1. Krótka i łatwa do zapamiętania – im krótsza i bardziej chwytliwa, tym lepiej. W ten sposób klient będzie mógł zapamiętać Twój sklep i później do niego wrócić czy przekazać dalej/wspomnieć znajomemu. Długie i skomplikowane nazwy ciężej jest zapamiętać i wpisać.

  2. Łatwa do wymówienia i zapisania – unikaj skomplikowanych słów, myślników i znaków specjalnych. Odradzamy używać w domenach polskich znaków, ponieważ polscy odbiorcy nie są przyzwyczajeni do ich wprowadzania, nie jest to również standardem w adresach stron internetowych - utrudnia to wręcz niekiedy prawidłowe wyświetlanie nazwy domeny na niektórych platformach, jak np. Facebook, gdzie polski znak w adresie jest zastąpiony ciągiem losowych znaków, co wygląda niekorzystnie. 

    Na rynek polski zdecydowanie bezpieczniej jest wybrać nazwę polskojęzyczną lub używać bardzo prostych anglojęzycznych słów, szeroko znanych, np: Smartshop. 

  3. Unikalna i wyróżniająca się – warto wyróżnić się na tle konkurencji i nie wybierać domeny podobnej do już istniejących. Zawsze sprawdź wyniki wyszukiwania wpisując Twoją propozycję domeny w Google. Sprawdź też, czy domena nie jest zbyt podobna do konkurencyjnych marek, aby uniknąć pomyłek i problemów prawnych. Szczególnie wystrzegaj się zmian samych końcówek rozszerzeń. Dzięki temu możesz paradoksalnie zwiększyć ruch u konkurencji, która będzie miała np. końcówkę ".pl" przy Twojej ".com.pl". 

  4. Rozszerzenie domeny – polscy użytkownicy przyzwyczajeni są do końcówki .pl i wpisują ją automatycznie, więc jest to najbardziej optymalny wybór.

  5. Sprawdź dostępność w mediach społecznościowych – dobrze, jeśli nazwa domeny jest również dostępna jako nazwa użytkownika na platformach typu Facebook, Instagram, TikTok.

  6. Sprawdź prawa autorskie i znaki towarowe – upewnij się, że nazwa nie jest zastrzeżona przez inną firmę, aby uniknąć problemów prawnych.

  7. Myśl długoterminowo – wybierz nazwę, która nie będzie ograniczała Twojego rozwoju w przyszłości, np. nie zawężaj jej do jednego rodzaju produktów, jeśli planujesz rozszerzać oferty.

  8. Przetestuj na znajomych – zanim zdecydujesz, sprawdź, czy domena jest łatwa do zapamiętania i poprawnie wpisywana przez innych.



Czy ten artykuł był pomocny?

To wspaniale!

Dziękujemy za opinię

Przepraszamy, że nie udało nam się pomóc!

Dziękujemy za opinię

Daj nam znać, jak możemy ulepszyć ten artykuł!

Wybierz co najmniej jeden powód
Wymagana weryfikacja captcha.

Wysłano opinię

Doceniamy Twój wysiłek i postaramy się naprawić artykuł