Czy muszę posiadać kasę fiskalną prowadząc sklep?

Utworzone przez Allan Mierzwa, Zmodyfikowano dnia Fri, 18 Aug 2023 o 01:30 PM wg Dominika Bednarska

Kasa fiskalna w modelu dropshippingowym


Bardzo częstym pytaniem zadawanym, w kontekście dropshippingu i rozliczania się ze sprzedaży, jest to, czy potrzebna jest nam kasa fiskalna i czy mam obowiązek przekazania Klientowi paragon. Odpowiedź brzmi - NIE.


Musimy jednak spełnić następujące warunki, które są normą, przy sprzedaży w modelu dropshippingu:

1. Sklep nie może posiadać punktu, gdzie istnieje możliwość odebrania towaru stacjonarnie. Produkty muszą być dostarczane do klientów za pośrednictwem poczty, lub dowolnej firmy kurierskiej.


2. Płatności za towary muszą być wykonywane na konto sklepu za pośrednictwem poczty, banku lub kasy oszczędnościowo-pożyczkowej. Do takiej płatności zaliczamy także każdą płatność kartą, która nie jest wykonana bezpośrednio w terminalu płatniczym. Również płatność przez klienta za towary przy odbiorze, nie wprowadza konieczności posiadania kasy fiskalnej - proces ten odbywa się za pośrednictwem firmy kurierskiej. Sytuacja wygląda tak samo w przypadku szybkich przelewów i innych płatności za pośrednictwem różnych operatorów bramek płatniczych.


3. Każda sprzedaż musi być udokumentowana i od tego nie ma żadnych ustępstw. Dokumentacja musi być jasna i wskazywać kto i co kupił. Każdy przelew musi być powiązany z konkretnym zamówieniem.


Jeśli spełniasz trzy powyższe wymagania, nie masz obowiązku posiadania kasy fiskalnej.


Istnieje grupa produktów, przy sprzedaży której kasa fiskalna jest niezbędna. Są to: perfumy, paliwa,

aparaty i sprzęt fotograficzny, telewizyjny lub telekomunikacyjny, produkty, które zawierają metale szlachetne,

części i akcesoria pojazdów silnikowych, a także różnego rodzaju przyczepy i naczepy, alkohol oraz produkty tytoniowe.


Pełną listę wyjątków znajdziesz tutaj: https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-sprzedaz-stacjonarna-i-wysylkowa-a-kasa-fiskalna


Dokumentacja sprzedaży


Brak posiadania kasy fiskalnej nie zwalnia z obowiązku dokumentacji sprzedaży. W przypadku otrzymywania płatności na konto - w ten sposób ewidencjonowana jest sprzedaż. 


Dowodem zakupu jest potwierdzenie wykonania płatności. Przy sprzedaży wysyłkowej poza pewnymi wyjątkami nie istnieje obowiązek fiskalizacji, faktury wystawiasz jedynie na wyraźne żądanie klienta. 


Takie żądania są dość rzadkie, jednak w przypadku prośby klienta - jesteś zobligowany(a) do wystawienia takiego dokumentu. Faktury imiennej dla osoby fizycznej lub faktury Vat, jeżeli osoba posiada działalność i NIP. (Jeżeli nie masz działalności wystawiasz tylko faktury imienne) Takie dokumenty możesz wygenerować ręcznie, bezpłatnie za pomocą aplikacji online: np. ifirma.pl lub fakturowo.pl lub dzięki integracji z Baselinker


Co w przypadku zwrotu/reklamacji?


Dokumenty wysyłasz oczywiście drogą elektroniczną poprzez email.

W przypadku reklamacji/zwrotu najlepiej poprzez email udostępnić klientowi stosowny formularz do reklamacji/zwrotu. 

(szablony takich dokumentów znajdziesz w sieci) Ew. możesz udostępnić formularz w dokumentach, np. w FAQ


Działalność nierejestrowana


W Polsce istnieje od jakiegoś czasu, coś takiego jak działalność gospodarcza nierejestrowana. W tym przypadku także nie mamy obowiązku posiadania kasy fiskalnej. Przychody w miesiącu kalendarzowym nie mogą przekroczyć 2700 PLN brutto, aby móc ją prowadzić. W modelu dropshippingowym, gdzie zysk opiera się na marżach ze sprzedanych produktów sprawdza się to jedynie na początku prowadzenia sklepu. Jeśli ktoś planuje sobie jedynie dorobić lub planuje sprawdzić, czy dropshipping jest właśnie dla niego.
Czy ten artykuł był pomocny?

To wspaniale!

Dziękujemy za opinię

Przepraszamy, że nie udało nam się pomóc!

Dziękujemy za opinię

Daj nam znać, jak możemy ulepszyć ten artykuł!

Wybierz co najmniej jeden powód

Wysłano opinię

Doceniamy Twój wysiłek i postaramy się naprawić artykuł