Rozliczanie - jak to zrobić?

Utworzone przez Paweł Skrzypczyk, Zmodyfikowano dnia Mon, 19 Feb 2024 o 01:06 PM wg Dominika Bednarska

Rozliczanie się bez działalności gospodarczej.


Od 1 stycznia 2024 roku limit obrotów do którego można prowadzić działalność nierejestrową - wynosi 3 181,50 zł przychodu brutto/miesięcznie (czyli 75% minimalnego wynagrodzenia brutto na umowie o pracę). Po przekroczeniu wskazanego limitu masz 7 dni na to, aby ją zarejestrować lub skorzystać z inkubatora przedsiębiorczości. 


Przy działalności nierejestrowanej rozliczasz się w standardowym PIT na koniec roku, nie ma konieczności zgłaszania tego faktu do żadnego urzędu. Więcej szczegółów znajdziesz n
a
stronie rządowej.Jak rozliczasz się ze swojej działalności gospodarczej?

Sposób rozliczania zależny jest od rodzaju prowadzonej przez Ciebie działalności.


Jeżeli rozliczasz się jedynie ze swoich przychodów np. na ryczałcie -> dla celów księgowych generujesz plik z zakładki zamówienia: https://app.takedrop.pl/orders/list

Jeżeli rozliczasz się od dochodu, to odliczasz koszty uzyskania w/w przychodów za pomocą faktur, które otrzymujesz od hurtowni.


*W TakeDrop nie zatrudniamy doradców ds. księgowości - aby uzyskać pomoc w tym zakresie skontaktuj się ze specjalistą. Jak rozliczasz się z hurtownią?


Zamówienie składasz/opłacasz poprzez panel hurtowy wybranej przez Ciebie hurtowni. 

Przy każdym zamówieniu wymagane jest wykonanie płatności.  Hurtownie wystawiają dla Ciebie FV za każde zamówienie.

Przy generowaniu większej ilości zamówień w hurtowni polecamy skontaktowanie się z nią w celu ustalenia wystawiania okresowych faktur zbiorczych (np. 1x na 2 tygodnie, 1x na miesiąc), aby ograniczyć koszty księgowości.Jak rozliczasz się z klientem?


Wysyłając produkt! A w zasadzie tym zajmuje się hurtownia - wystarczy, że przekażesz zamówienie i zapłacisz za towar.

Dowodem zakupu jest potwierdzenie wykonania płatności, które klient otrzyma mailowo. Przy sprzedaży wysyłkowej poza pewnymi wyjątkami nie istnieje obowiązek fiskalizacji (wystawiania paragonów, więcej na ten temat: TUTAJ), a faktury wystawiasz jedynie na wyraźne żądanie klienta - gdy zaznaczy tę opcję na formularzu i uzupełni dane nabywcy. 


Takie żądania są dość rzadkie, jednak w przypadku prośby klienta - jesteś zobligowany(a) do wystawienia takiego dokumentu. Faktury imiennej dla osoby fizycznej lub faktury Vat, jeżeli jesteś VATowcem a osoba posiada działalność i NIP. Takie dokumenty możesz wygenerować dzięki integracji z BaselinkerCo w przypadku zwrotu/reklamacji?


Dokumenty wysyłasz oczywiście drogą elektroniczną poprzez email.

W przypadku reklamacji/zwrotu najlepiej poprzez email udostępnić klientowi stosowny formularz do reklamacji/zwrotu. 

(szablony takich dokumentów znajdziesz w sieci) Ew. możesz udostępnić formularz w dokumentach, np. w FAQ


*Listę produktów dla których nie obwiązuje zwolnienie z kasy fiskalnej znajdziesz tutaj: https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-sprzedaz-stacjonarna-i-wysylkowa-a-kasa-fiskalna

Czy ten artykuł był pomocny?

To wspaniale!

Dziękujemy za opinię

Przepraszamy, że nie udało nam się pomóc!

Dziękujemy za opinię

Daj nam znać, jak możemy ulepszyć ten artykuł!

Wybierz co najmniej jeden powód

Wysłano opinię

Doceniamy Twój wysiłek i postaramy się naprawić artykuł